Σάββατο, 16 Νοεμβρίου 2013

Λίγο πριν το… Ρίο

Η Ελλάδα του Φερνάντο Σάντος απέδειξε πως είναι πολύ καλύτερη ομάδα από την Ρουμανία. Το τελικό 3-1 στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ για τα μουντιάλ της δίνει προβάδισμα πρόκρισης. Πολυτιμότατος ο Σαλπιγγίδης, πολύ μεγάλο ματς ο Τζιόλης! Δεν παίζουν στην ρεβάνς Κατσουράνης και Λάζαρ!

Το παιχνίδι στο Καραϊσκάκη δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό μέχρι τα μισά του δευτέρου ημιχρόνου. Η Ελλάδα ήταν εύστοχη στις λίγες φάσεις που έκανε.

Ο Σαλπιγγίδης στο 14΄ έδωσε εξαιρετική ασίστ για το 1-0 στον Μήτρογλου. Οι Ρουμάνοι ισοφάρισαν με τον Στάνκου στο 19΄ αλλά λίγο μετά στο 21΄ ο Σαλπιγγίδης πετάχτηκε σε θέση φορ και εκμεταλλεύτηκε εξαιρετική πάσα του Τοροσίδη για να κάνει το 2-1.

Από εκεί και πέρα μέχρι το 67΄ το παιχνίδι ήταν κακό. Εκεί ο Μήτρογλου μετά από κεφαλιά πάσα του Κατσουράνη σε φάουλ έκανε με εναέριο σουτ το 3-1. Από εκεί και μετά η Ρουμανία κατέρρευσε και η εθνική Ελλάδας με Μήτρογλου, Κατσουράνη, Σαμαρά έχασε απίστευτες ευκαιρίες να βάλει και άλλα γκολ.

Το τελικό 3-1 δίνει σαφές προβάδισμα στην Ελλάδα.

Για τους παίκτες του ΠΑΟΚ: Ο Σαλπιγγίδης ήταν καταπληκτικός ως δεξί χαφ. Φοβερή όρεξη, καταπληκτικές εμπνεύσεις, μία μεγάλη τελική πάσα, ένα άψογο τελείωμα και άπειρες καλές επαφές με την μπάλα είτε σε φάση επίθεσης είτε στην άμυνα.

Ο Αλέξανδρος Τζιόλης ίσως και να έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με την εθνική Ελλάδας. Ανίκητος σε κάθε μονομαχία στο κέντρο. Πραγματικά «κατάπιε» τους Ρουμάνους και πέρα από τρεξίματα ή τις καίριες επεμβάσεις, κατάφερε να προωθήσει άψογα το παιχνίδι.

Ο Κατσουράνης έτρεξε πάρα πολύ είτε ως αμυντικός μέσος είτε ως πιο επιτελικός. Έπαιξε έξυπνα, δεν απέφυγε τα λάθη, ενώ πήρε και κίτρινη κάρτα που θα τον αφήσει εκτός δεύτερου αγώνα. Παίζοντας στο κέντρο κουράστηκε απίστευτα και δεν κατάφερε να τελειώσει τον αγώνα.

Ο Λάζαρ μπήκε ως αλλαγή στο δύσκολο διάστημα της Ρουμανίας. «Κατάφερε» να κάνει δύο σκληρά φάουλ και να αποβληθεί.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ
H Ελλάδα κερδίζει 2-1 την Ρουμανία στο πρώτο ημίωρο με τον αρχηγό του ΠΑΟΚ να έχει δημιουργήσει το πρώτο γκολ του Μήτρογλου, ενώ σκόραρε και το δεύτερο.

Η εθνική μας προηγήθηκε στο 14΄ με ασίστ του Σαλπιγγίδη και άριστο τελείωμα του Μήτρογλου που πετάχτηκε από οριακή θέση οφσάιντ.

Οι Ρουμάνοι ισοφάρισαν με κεφαλιά του Στάνκου στο 19΄ έπειτα από φάουλ που άσκοπα έκανε ο Τοροσίδης.

Στο 21΄  όμως ο Τοροσίδης έβγαλε εξαιρετική παράλληλη πάσα και ο Σαλπιγγίδης ανενόχλητος έκανε το 2-1...

Ο παίκτης του ΠΑΟΚ πρωταγωνιστεί και πάλι σε ένα μεγάλο ματς της εθνικής...

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ελλάδα-Ρουμανία 2-1.
Παρά τα τρία γκολ σε διάστημα λίγων λεπτών το παιχνίδι δεν έχει πολλές φάσεις. Ξεχωρίζει ένα σουτ του Σαμαρά επάνω στον αντίπαλο γκολκήπερ.

(Στο 0-0 οι αγώνες Πορτογαλία-Σουηδία, Ουκρανία-Γαλλία που βρίσκονται στο ημίχρονο). Στο 78΄ Ισλανδία-Κροατία 0-0).

22:49 ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Ισλανδία-Κροατία 0-0.
22:50: Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε στο Καραϊσκάκη.
23:10: Γκολ η Ουκρανία. 1-0 κόντρα στην Γαλία. Κακό ματς χωρίς ρυθμό και φάσεις το ματς Ελλάδα-Ρουμανία. Παραμένει το 2-1.
23:13: ΓΚΟΟΟΟΛ  Η ΕΛΛΑΔΑ. Εκτέλεση φάουλ με Σαμαρά ο Κατσουράνης γυρίζει την μπάλα και ο Μήτρογλου με εναέριο σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!! 3-1 Η ΕΛΛΑΔΑ
23:25: ΓΚΟΛ Ο ΡΟΝΑΛΝΤΟ για την Πορτογαλία. 1-0 την Σουηδία.
23:26: ΓΚΟΛ η Ουκρανία. 2-0 με Γιαρμολέκνο. Ουκρανία-Γαλλία 2-0!
23:35 Αποβολή για Λάζαρ. Ο Ρουμάνος του ΠΑΟΚ πήρε δύο κίτρινες σε δέκα λεπτά από την ώρα που μπήκε ως αλλγή.
ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ ΕΛΛΑΔΑ-ΡΟΥΜΑΝΙΑ 3-1