Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου 2015

Έγραψε και πάλι ιστορία! Απίστευτο διπλό του ΠΑΟΚ στην Ντόρτμουντ!

Έγραψε και πάλι ιστορία!
Ο ΠΑΟΚ σε ένα ανεπανάληπτο ευρωπαϊκό βράδυ κέρδισε την Ντόρτμουντ τη Γερμανία με 1-0.
Ο «Δικέφαλος» μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με πρωταρχικό του μέλημα να διατηρήσει το μηδέν στην άμυνα για να «χτυπήσει» στη συνέχεια στις αντεπιθέσεις.

Η Ντόρτμουντ είχε από νωρίς την κυριαρχία, ελέγχοντας με κυκλοφορία της μπάλας τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Στο 10’ ο Καγκάβα σημάδεψε μετά από κόντρα στα πόδια των αμυντικών του ΠΑΟΚ το δοκάρι.

Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων ήταν στο 26, με τον Κίντερ να σουτάρει από δεξιά ψηλά άουτ.

Ο ΠΑΟΚ περίμενε και προσπαθούσε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, αυξάνοντας σταδιακά τη διάρκεια της κυκλοφορίας της μπάλας στα πόδια των παικτών του.

Στο 33’ ο Μυστακίδης με εξαιρετικά έξυπνη μπαλιά σε πρώτο χρόνο, έσπασε την αμυντική γραμμή της Ντόρτμουντ στα δύο, βρήκε τον Μακ και ο Σλοβάκος περνώντας τον τερματοφύλακα των Γερμανών έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ντόρτμουντ προσπάθησε να απαντήσει άμεσα και είχε δοκάρι, όταν μετά το σουτ του Γιανουζάι που απόκρουσε ο Γλύκος, ο Ρόις από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ντόρτμουντ είχε 6 τελικές προσπάθειες έναντι μίας του ΠΑΟΚ, ενώ η κατοχή ήταν 71-29.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι Γερμανοί προσπάθησαν από το πρώτο δευτερόλεπτο να απαντήσουν και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 47’ ο Γλύκος είπε όχι στον Μικιταριάν, στο 52’ απόκρουσε την κεφαλιά του Καγκάβα, ενώ στο 60’ το σουτ του Μικιταριάν πέρασε λίγο άουτ.

Η Ντόρτμουντ πίεζε, ωστόσο ο ΠΑΟΚ στις αντεπιθέσεις έμοιαζε πιο επικίνδυνος.

Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 76 σε κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ και ο ΠΑΟΚ όσο περνούσε ο χρόνος αγκάλιαζε μία ανεπανάληπτη νίκη.

Στο φινάλε της αναμέτρησης ο Γλύκος υπέστη θλάση στον δικέφαλο και αγωνίστηκε κουτσένοντας ως το φινάλε, δείχνοντας αυταπάρνηση.

Ο ΠΑΟΚ πηρε μία ιστορική νίκη κόντρα στην Ντόρτμουντ και παρότι αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Europa League έκανε όλη την Ευρώπη να μιλάει για εκείνον.

Επόμενο παιχνίδι τη Δευτέρα στη Λιβαδειά για το πρωτάθλημα.

Το live της αναμέτρησης

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

Ντόρτμουντ - ΠΑΟΚ 0-1

90'
Τρία λεπτά καθυστερήσεις.

90'
Το παιχνίδι ξαναρχίζει, ο Γλύκος σφίγγει τα δόντια και συνεχίζει, αλλά μάλλον έχει τραυματιστεί στον δικέφαλο.

89'
Πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο ο Γλύκος κάνει νόημα ότι έχει μυικό πρόβλημα. Μπήκε το ιατρικό επιτελείο του ΠΑΟΚ.

86'
 Πολλοί οπαδοί της Ντόρτμουντ αποχωρούν.

83'
Ο Γκίντερ με τη μία έβγαλε σέντρα στον Μικιταριάν από τα δεξιά και ο Αρμένιος έκανε την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα πήγε στην αγκαλιά του Γλύκου.

81'
Ο ΠΑΟΚ βγήκε σε σπουδαία αντεπίθεση με παραπάνω παίκτες, ωστόσο ο Τσίμιροτ άργησε να τροφοδοτήσει έναν εκ των Ροντρίγκεζ-Σάμπο.

80'
Σουτ του Μικιταριάν, η μπάλα πηγαίνει ψηλά άουτ.

77'
 Ο Ροντρίγκεζ στη θέση του Μυστακίδη.

76' Δοκάρι για την Ντόρτμουντ!
Κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ μετά από σέντρα του Γκίντερ, η μπάλα στο δοκάρι και στη συνεχεια πάνω στον Γλύκο.

71'
Ο Σάμπο στη θέση του Μπερμπάτοφ

68'
Μακρινό σουτ του Στένζελ, η μπάλα ψηλά άουτ.

66'
Ο Ομπαμεγιάνγκ στη θέση του Καγκάβα.

66'
Ο Λέοβατς στη θέση του Μακ. Ο Μυστακίδης στην κορυφή κι ο Κροάτης αριστερά.

60' Ευκαιρία για την Ντόρτμουντ!
Ο Μικιταριάν σουτάρει από την αριστερή γωνία έξω από τη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ και η μπάλα περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γλύκου.

57'
 Πιέζει ασφυκτικά η Ντόρτμουντ, κρατάει μέχρι στιγμής ο ΠΑΟΚ. Ο "Δικέφαλος" σε δύο περιπτώσεις βρέθηκε κοντά σε μία καλή κόντρα, ωστόσο τα χάλασε στην τελική πάσα.

52' Απίστευτη απόκρουση του Γλύκου!
Ο Καγκάβα στο δεύτερο δοκάρι πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Γλύκος έδιωξε με υπερένταση εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης νέα κεφαλιά του Γκίντερ μέσα από τη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Γλύκος μπλόκαρε την μπάλα.

49'
Ο διαιτητής δεν αφήνει το πλεονέκτημα παρότι ο Μακ έβγαινε μόνος στην αντεπίθεση.

47' Τεράστια ευκαιρία για την Ντόρτμουντ!
 Ο Μικιταριάν απέναντι από τον Γλύκο, σουτάρει, αλλά ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ διώχνει ενστικτωδώς.

46' Μικιταριάν και Βέιγλ στη θέση των Μπέντνερ και Ρόις.

Β ημίχρονο

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

44΄Δοκάρι για την Ντόρτμουντ!
Ο Γιανουζάι κάνει το σουτ έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Γλύκος αποκρούει με αστάθεια, με τον Ρόις να παίρνει το ριμπάουντ αλλά το σουτ του να σταματάει στο δοκάρι.

43΄Μία ακόμη κίτρινη, αυτή τη φορά για την Ντόρτμουντ, με τον Γιανουζάι να "κιτρινίζεται" από τον Φινλανδό ρέφερι.

36' Κίτρινη κάρτα στον Δημήτρη Κωνσταντινίδη.

33' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Εξαιρετική μπαλιά του Μυστακίδη, ο Μακ στην πλάτη των αμυντικών της Ντόρτμουντ περνάει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων και ανοίγει το σκορ.

26'
 Ο Τζαβέλλας σκοράρει μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάτσε, ωστόσο είναι για λίγο σε θέση οφσάιτ και το γκολ ακυρώνεται.

23' Ευκαιρία για την Ντόρτμουντ!
Ο Ρόις έβγαλε παράλληλη σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία του Γλύκου και ο Γκίντερ με σουτ από τα δεξιά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

22'
Επικίνδυνη είσοδος της Ντόρτμουντ στα καρέ του ΠΑΟΚ. Ο Καγκάβα άφησε για τον Γιανουζάι, ο οποίος ήθελε να πάρει την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, ωστόσο ο Μυστακίδης τον έκοψε καθαρά.

20'
Μονότονο το πρώτο εικοσάλεπτο, με την Ντόρτμουντ να έχει τον έλεγχο του αγώνα και τον ΠΑΟΚ να έχει ως πρώτο μέλημα να καλύψει τα νώτα του.

14'
Οι παίκτες του ΠΑΟΚ με κυκλοφορία προσπαθούν να κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο.

10' Δοκάρι για την Ντόρτμουντ!
Συνδυασμός των παικτών της Ντόρτμουντ από τα αριστερά, ο Καγκαβα μέσα από τη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ σουτάρει, η μπάλα κοντράρει στα πόδια των αμυντικών του ΠΑΟΚ βρήκε το δοκάρι και πέρασε κόρνερ.

8'
Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έχουν μέχρι στιγμής παθητικό ρόλο, περιμένοντας πίσω την Ντόρτμουντ. Ζητούμενο η κατοχή για τους "ασπρόμαυρους" για να περιορίσουν την πίεση που δέχονται.

5'
Ο Τζαβέλλας βρήκε με μακρινή έξυπνη πάσα τον Μπερμπάτοφ, με τον Κωνσταντινίδη στη συνέχεια να προσπαθεί να βρει εκ νέου τον Βούλγαρο, ο οποίος είχε οργανώσει την αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, αλλά να μην τα καταφέρνει.

2'
To παιχνίδι ξεκίνησε, με την Ντόρτμουντ να προσπαθεί από το πρώτο λεπτό να κυριαρχήσει.